طراحی و ساخت ماکت

ماکت . . .

امروز در اکثر کشورهای دنیا و تقریباً در تمام کشورهای پیشرفته صنعتی برای استفاده بهتر و شایسته تر از فرصت ها و زمینه های رشد و همچنین برای جلوگیری از اتلاف انرژی و توان بالقوه و بالفعل در بخش های مختلف جامعه و نیز برای جهت دادن به چرخه فعالیت های اقتصادی ، علمی ، سیاسی ، اجتماعی و ... به برنامه ریزی دقیق تر ، منسجم تر و راهگشاتر روی آورده اند و هیچ کاری را بدون بررسی های دقیق مقدماتی انجام نمی دهند ، به گونه ای که در چنین جوامعی ، امروز به صورت فشرده ای از فرداست و حال آیینه تمام نمای فرداست .

ماکت یکی از مصداق های عینی برنامه ریزی حساب شده در چنین جوامعی است ؛ یعنی قبل از شروع به ساخت و تولید هر چیزی اعم از ساختمان ، خودرو و حتی صندلی کوچک ناچیز ، ابتدا ماکتی از آن تهیه می شود و صورت فشرده تر آن مورد بررسی همه جانبه قرار می گیرد و آنگاه فرایند ساخت و یا تولید آن آغاز می شود .

با ساخت ماکت جنبه های مختلف یک کار اعم از محیطی ، بصری ، کارآیی و نقاط قوت و ضعف بررسی شده و از طریق آن جلوی هزینه های غیرضروری گرفته می شود .

با ساخت ماکت و ارائه آن به مشتریان ، ارتباط بهتر و آسان تری با آنها برقرار می شود .

ماکت ساز که ممکن است یک مهندس ، یک معمار و یا یک هنرمند باشد ، هنگام ساخت ماکت از طریق جابجایی عناصر ماکت به بهترین حالتهای ساخت دست می یابد و بدین وسیله قبل از آنکه چیزی ساخته شود ، بهترین صورت و نمونه وجودی آن نیز عرضه می گردد .

با این توصیف ، اهمیت و جایگاه ماکت در گستره برنامه ریزی خرد و کلان جامعه به راحتی قابل درک است .

 

ماکت با مقیاس کوچک به دلیل مینیاتوری بودن حالتی جذاب و فریبنده در ذهن مخاطب بوجود می آورد ، این حالت به خاطر فراوانی و وسعت موضوعات قابل رؤیت در ماکت فراهم می شود .

کلیه ماکت ها ( مدل ها ) برای طراحی و تهیه پرسپکتیو سودمند هستند ، حال اینکه به منظور کشف و بررسی روی طرح باشند یا ارائه فضای داخلی و خارجی . . .

ماکت با هر مقیاسی که ساخته شود به دو دلیل بسیار سودمند است :

 • اول اینکه کمکی است برای به نمایش گذاشتن و تجسم طراحی بنا
 • دوم چون به گونه ای ساخته می شود که اجزای آن به تفکیک قابل مشاهده است لذا در موقع نقد و تجدید نظر ، طراحی قسمت های مختلف هر واحد و همچنین روابط و نسبت های کلیه اجزای خارجی آن به راحتی قابل بررسی و تغییر هستند .

در ساخت ماکت های ساختمانی ترتیب قرار گرفتن واحدهای طراحی شده ، جاده ها و خیابانها ، چشم اندازها و ارتباط آنها با ساختمانهای مجاور مورد بررسی و تأکید قرار می گیرد .

ماکت یا الگوهای سه بعدی که در فرایند و ساخت اسباب و اثاثیه ، مبلمان ، اتومبیل و هواپیما و . . . بکار می روند معمولاً به اندازه و مقیاس حقیقی یا کمی کوچکتر از آن ساخته می شوند .

همانطوریکه بسیاری از معماران معروف از قدیم الایام قبل از ساخت ترکیب نهایی ، طرح های خود را به صورت یک الگوی سه بعدی یا به عبارت دیگر ماکتی با اندازه های کوچکتر می ساختند و به این ترتیب قبل از ساخت واقعی طرحها ، مسائل و اشکالات آنها را بررسی می کرده اند .

ماکت از نظر نوع عملکرد به چند صورت می باشد :

 • ماکت اسلکتی یا کالبدی (Skeletal) : عوامل و موضوعات مشخص کننده عملیات سرویس دهنده را جدا از ساختارهای آنها مورد بررسی قرار می دهد و می توان به این وسیله طراحی های مربوط به عملیات فیزیکی راجع به سیستم های ساخت و چارچوب های ساختمان ، مجموعه ها و سیستم های خدماتی آنها را مورد مطالعه و بررسی قرار داد .
 • ماکت های نمایشی قابل تفکیک  (Screen resolution): نوعی دیگر انواع ماکت است که سقف ، دیوارها ، کف و طبقات آنها برای بررسی دقیق تر و کامل تر فضای داخلی از یکدیگر جدا می شوند .
 • ماکت های قالبی  (Moulded) : حجم بیرونی یک ایده را شکل می دهد ، اغلب استنباط ها و نتایج یک پروژه کامل شده و مورد نظر در رابطه با محل احداث و حجم های احاطه کننده آن مورد بررسی قرار می دهد ، که البته بیشتر ماکت ها از این نوع می باشند .
 • ماکت های تصوری ((Aerial : نمودارهای سه بعدی هستند که بوسیله سرهم کردن قطعات کوچک شکل می گیرند ، ساخت این قطعات به گونه ای است که می توان آنها را به سادگی از یکدیگر جدا و جابجا کرد ، این قطعات جوابگوی انواع شکل ها و مدل هایی هستند که در ذهنمان وجود دارند و ما می توانیم به وسیله آنها اجزای یک طرح جدید و نسبت های بین این اجزا را به نمایش گذاشت .
 • مدلهای فضایی Spatial)) : این ماکت ها که بیشتر به صورت کامپیوتری است قابلیت نشان دادن سطوح داخلی و خارجی و همچنین فضاهای عمومی و خصوصی را دارا می باشد ، در این نوع ماکت ها می توان به وسیله نورپردازی هم حالتهای طبیعی و هم حالتهای مصنوعی مدل را در معرض دید بینندگان قرار داد .
 • ماکت های نمایشی Spectacular)) : ترکیب بندی کلی یک طرح را برای پیدا کردن راه حل ها و ایجاد ارتباط با شکل نهایی طرح را ارائه می کنند ، چون این ماکت ها بیشتر برای پیشرفت کار ساخته می شوند تا تصمیم گیری لذا قابلیت انعطاف کمتری دارند .

 

ماکت یک وسیله ارتباطی بسیار عالی برای بینندگان آن است . . .

 

 • ولی همیشه شکل ظاهری بنا بتنهایی نمی تواند عمق موضوع را برساند ، به همین دلیل ماکت از نمای ساختمان نیز توانایی ارائه این اصل را ندارد و در ماکت ساختمانهایی که بیشتر معماری داخلی آنها اهمیت دارد بایستی به روشهای مختلف از جمله کاربردی ترین آنها یعنی برداشتن مکانیکی سقف ساختمان معماری داخلی ، چگونگی قرارگرفتن اطاقها و تالارها ، مقرنس کاری ، آیینه کاری و ... داخل ساختمان را نشان داد .
 • بسیاری از بینندگان عادی از نقشه های کلی و خلاصه شده که فقط حجم های توپوگرافی و اختلاف سطح ها را روی کاغذ مشخص می کند سر در نمی آورند ، لذا اگر همان نقشه را بصورت ماکت ، سه بعدی نماییم درک آنها کامل تر و راحت تر خواهد شد .
 • یک ماکت با کیفیت و جزئیات فراوان بهترین وسیله برای جلب و جذب سرمایه ، حمایت و فروش سریع هر طرحی می باشد .

 

 

کار گروه فنی تخصصی فکر و فن خاوران ، طراح و سازنده انواع ماکت های ساختمانی و صنعتی با بیش از دو دهه فعالیت آمادگی خود را در جهت ساخت انواع ماکت :

نمایشی ، توپوگرافی ، فضای خارجی و داخلی پروژه های شهری ، روستایی ، ساختار و جزئیات کارخانجات ، سد ، پل ، سیلو ، فرودگاه ، راه آهن ، معادن ، برجهای مخابراتی ، دکلهای انتقال نیرو ، ماشین های صنعتی ، خودرو ، هواپیما و کشتی ، بناهای تاریخی ، اماکن زیارتی و کلیه طرح های عمرانی و . . .

را اعلام می دارد .

 

 • هدف از ساخت ماکت ، درک رابطه فضاها و کنترل آنها می باشد .
 • با کمک ماکت می توان طرح فراهم شده را خوب مجسم کرد .
 • با توجه به اینکه هر طرح احتیاج به ماکت مخصوصی دارد لذا نباید این تصور را داشت که طرح های عالی و با تجربه از ساخت ماکت بی نیازند .
 • هراندازه که طرح اجرایی بی نقص باشد ولی با استفاده از ماکت می توان مسائلی را دید و مطرح کرد که روی نقشه تصور آن مسائل بدون اشکال نیست .
 • نمایش ماکت برای صاحب کار و ارائه دهنده طرخ بسیار ارزنده است ، زیرا مطالعه نقشه های فنی و اجرایی برای جمله اشخاص گویا و مفهوم نیست .
 • هزینه ای که برای ساخت ماکت مصرف می شود به مراتب کمتر از هزینه ای است که بعداً به سبب تخریب های احتمالی و دوباره کاریها صرف می شود .
 • از دیگر مزیت های ساخت ماکت ارائه الگویی مناسب جهت بازدید مناسبتهای رسمی و حضور در نمایشگاههی داخلی و خارجی می باشد .

 

کارگروه فنی تخصصی فکر و فن خاوران این امکان را به شما می دهد تا از مراحل ساخت ماکت هر لحظه آگاه شوید و نظرات خود را جهت اعمال تغییرات احتمالی به دلخواه خودتان بر روی ماکت اعلام نمایید .

کارگروه فنی تخصصی فکر و فن خاوران در انجام پروژه های مختلف  که دقت در برش ها و ساخت آنها از اهمیت ویژه ای  برخوردار است توانایی ساخت ماکت با دقت بالا را دارد .

تمامی ماکت ها به صورت یک کار هنری در نظر گرفته می شوند که با دیدن زیبایی ، مهارت ساخت و دقتی که در جزئیات آن بکار رفته است براحتی قابل درک می باشد .

ماکت هایی که توسط کارگروه فنی تخصصی فکر و فن خاوران تهیه و ساخته می شوند را می توان جهت مصارفی از قبیل نمایش در محل نمایشگاههای دائمی ، پیش فروش کردن پروژه های ساختمانی ، نمایش فازهای مختلف اجرای یک طرح ، نشان دادن برنامه توسعه آینده یک طرح ، استفاده در موزه ها و جلب سرمایه مورد بررسی قرار داد .

از روی جزئیاتی که ماکت یک طرح دارا می باشد به راحتی می توان فلسفه طراحی آن طرح ، رنگها ، سطوح ، اشکال هندسی و مقیاس های مختلف را درک نمود .

ماکت در مقام یک وسیله ارتباط عمومی ناب ، جزئیات یک طرح پیچیده را با ظرافت خاصی به نمایش می گذارد و چنان با استفاده از رنگ ها در مقیاس مورد نظر زنده و طبیعی به نظر می رسند  که هر بیننده ای را ارضاء می نماید .

هر چند که بیننده یک نفر یا یک گروه باشد که آشنا با پروژه یا کاملاً بیگانه با آن باشند ، با دقتی که در نمایش جزئیات یک ماکت به کار می رود می توان فکر طراح و برنامه های آینده ای که در ذهن می پروراند طوری به نمایش گذاشت که عملاً بینندگان طرح را اجرا شده تصور کنند و در سرمایه گذاری و با مشارکت در آن طرح ذره ای تردید به خود راه ندهند .

در اصل یک ماکت ، وسیله ارتباطی سه بعدی است که بیننده با دیدن آن به راحتی می تواند یک پروژه عظیم را در مدت بسیار کوتاهی درک نماید .

ماکت سازی کاری است که به ظرفیت کاری فوق العاده، حوصله فراوان، نقشه کشی و تجزیه و تحلیل و قدرت تخمین بالا، اندازه گیری های فراوان نیازمند است و در واقع یک نقشه سه بعدی است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و نهم خرداد ۱۳۹۰ساعت 18:46  توسط حمیدرضا حمیدی نژاد  |